Витяг із Загальної декларації прав людини:
Стаття 1
Всі люди народжуються вільними і рівними у своїй гідності та правах.
Стаття 3
Кожна людина має право на життя, на свободу і на особисту недоторканність.
Стаття 4
Ніхто не повинен бути в рабстві або у підневільному стані; рабство і работоргівля забороняються в усіх їх видах.
Стаття 5
Ніхто не повинен зазнавати тортур, або жорстокого, нелюдського, або такого, що принижує його гідність, поводження і покарання.
Стаття 7
Всі люди рівні перед законом і мають право, без будь-якої різниці, на рівний їх захист законом.
Стаття 9
Ніхто не може зазнавати безпідставного арешту, затримання або вигнання.
Стаття 12
Ніхто не може зазнавати безпідставного втручання у його особисте і сімейне життя, безпідставного посягання на недоторканність його житла, тайну його кореспонденції або на його честь і репутацію.
Стаття 13
Кожна людина має право вільно пересуватися і обирати собі місце проживання у межах кожної держави.
Стаття 15
Кожна людина має право на громадянство. Ніхто не може бути безпідставно позбавлений громадянства або права змінити своє громадянство.
Стаття 16
Чоловіки і жінки, які досягли повноліття, мають право без будь-яких обмежень за ознакою раси, національності або релігії одружуватися і створювати сім'ю.
Стаття 17
Кожна людина має право володіти майном як одноособово, так і разом з іншими. Ніхто не може бути безпідставно позбавлений свого майна.
Стаття 18
Кожна людина має право на свободу думки, совісті і релігії.
Стаття 19
Кожна людина має право на свободу переконань і на вільне їх виявлення.
Стаття 20
Кожна людина має право на свободу мирних зборів і асоціацій. Ніхто не може бути примушений вступати до будь-якої асоціації.
Стаття 21
Кожна людина має право брати участь в управлінні своєю країною безпосередньо або через вільно обраних представників. Кожна людина має право рівного доступу до державної служби в своїй країні. Воля народу повинна бути основою правління влади.
Стаття 22
Кожна людина, як член суспільства, має право на соціальне забезпечення і на здійснення необхідних для підтримання її гідності і для вільного розвитку її особи прав у економічній, соціальній і культурній галузях.
Стаття 23
Кожна людина має право на працю, на вільний вибір роботи, на справедливі і сприятливі умови праці та на захист від безробіття.
Стаття 24
Кожна людина має право на відпочинок і дозвілля.
Стаття 25
Кожна людина має право на такий життєвий рівень, включаючи їжу, одяг, житло, медичний догляд та необхідне соціальне обслуговування, який є необхідним для підтримання здоров'я і добробуту її самої та її сім'ї.
Стаття 26
Кожна людина має право на освіту.
Стаття 27
Кожна людина має право вільно брати участь у культурному житті суспільства, брати участь у науковому прогресі і користуватися його благами.
Багато держав світу затвердили основні права людини в своїх конституціях. Україна як країна, яка входить до складу ООН, підписала Статут ООН та дотримується його статей, також узгодила норми законодавства та Конституцію з Загальною декларацією прав людини.