День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни відзначається в Україні щорічно 22 червня, у день початку німецько-радянської війни, яка забрала життя кожного п’ятого українця..
Вся територія України була охоплена полум’ям війни. Загалом протистояння між Німеччиною та СРСР на території України не припинялося впродовж 40 місяців.
Україна не тільки серед колишніх радянських республік, а й з усіх країн світу, зазнала найбільших втрат за роки тієї війни. За різними оцінками, в Україні загинуло від 8 до 10 мільйонів людей, з них цивільного населення близько 5 млн, 2,2 мільйона було вивезено на примусові роботи до нацистської Німеччини, 10 мільйонів втратило притулок. На цілковиті руїни було перетворено понад 700 міст та селищ міського типу, майже 30 тисяч сіл.
Німецько-радянська війна показала українцям руйнівну силу обох тоталітарних режимів. Усім відомі злочини нацистів на окупованих територіях України - Голокост, розстріли мирного населення, створення таборів смерті, спалення сіл. Не менш жорстокими були злочини і комуністичного режиму: розстріли політичних в’язнів у Західній Україні в червні-липні 1941 року, знищення центру Києва восени 1941, підрив Дніпрогесу серпень 1941, тотальна депортація кримських татар травень 1944, примусове виселення автохтонних українців з їх етнічних земель квітень-серпень 1945.
Цього дня кожний з нас вшануймо пам’ять всіх тих, хто загинув, захищаючи та звільняючи рідну землю від фашистських окупантів, закатованих та живцем спалених у концентраційних таборах, тих, чиє життя було покалічено і зруйновано у тій страшній війні.
Заступник директора з НВихР
Л. Баранюк
|